ARIBURNU BAL

ARIBURNU BAL

Published In: Arıcılık İle İlgi Bilgiler Hits: 215

Çanakkale arıcılarının bir araya gelerek, üretip paketledikleri, şifa ve besin kaynağı özel bir üründür.

ARIBURNU BAL

               Çanakkale arıcılarının bir araya gelerek, üretip paketledikleri, şifa ve besin kaynağı özel bir üründür.

               Çanakkale ili Arı Yetiştiricileri Birliği; 2003 yılında kurulmuş şu an 400 üyesi, yıllık 750 ton bal üretme kapasitesine sahip önemli bir sivil toplum örgütüdür.

               İlimizin ılıman iklim kuşağında bulunmasından, Dünyada var olan bitkilerin, birçoğu yaşama şansı bulmuş, bu nedenden dolayı bal üretimi de olumlu etkilenmiştir. Arıcılığın alt yapısını oluşturan bu özellik sebebiyle bölgemizde kaliteli ve çeşitli ballar üretilmektedir. İlimiz sınırlarında bulunan Kaz Dağları, Dumanlı Dağı, Ağı Dağı, Ayvacık, Ezine, Bozcaada, Gökçeada, Gelibolu, Biga, Çan kırsalları, Yenice ve Avunya bölgesi Eceabat Milli Parkı önemli bal üretim alanlarını oluşturmaktadır.

               Çanakkale İli Arı yetiştiricileri Birliği olarak, kaliteli ve şifalı balın, eğitimli arıcılar tarafından üretilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle arıcı eğitimine özel önem veriyoruz. Bu kapsamda kurslar, paneller, eğitim seminerleri ve kongreler düzenliyoruz.

               BAL; içeriğinde, doğal şekerleri, madensel maddeleri, vitaminleri, proteinleri ve amino asitleri ve enzimleri bulunan, şifa ve besin kaynağı özel bir üründür. İnsan yaşamını olumlu etkileyen bu ürün, tüm insanlar için yaşam kaynağıdır.

               Toplumumuzda, bal ile ilgili olumsuz haberler her geçen gün artmaktadır. Halkımız gerçek balı bulma endişesi yaşamaktadır. Çanakkale ili Arı Yetiştiricileri Birliği olarak, endişeleri yok edecek, güvenilir, hakiki ve doğal bal olan ARIBURNU balını gururla üretip halkın istifadesine sunmaktayız.

               Bizler yarı resmi kurum statüsündeyiz, kaliteli ve doğal ürünü üretmek zorundayız. Bu amaçla, üyelerimiz tarafından, birliğimize paketlenmek üzere getirilen tüm ürünler, uluslar arası akreditasyon özelliğine sahip, Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan, ARGEFAR laboratuvarında tahlil edilip, Türk Gıda Kodeksi bal tebliğine uygunluğu görüldükten sonra paketlemeye alınmaktadır. Aksi halde olan ürünlerin paketlenmesi mümkün değildir.

               Bizim sloganımız: ‘’ÇİÇEKTEN DAMAĞA KALİTE’’dir. Bununla bizler, bal üretiminin her safhasında olduğumuzu ifade ediyoruz.

               Özel bilgi ve becerilere sahip arıcılar tarafından, Çanakkale’nin eşsiz coğrafyasındaki bitkilerden ürettiğimiz, doğallığın ve kalitenin öncüsü olan ARIBURNU balını piyasaya sunmaktan gurur duymaktayız.